Čo potrebuje črevná mikrobiota k pozitívnemu ovplyvňovaniu našej duševnej pohody?

mikrobiota

Štúdiu vykonali vedci z Inštitútu Pasteur, INSERM a CNRS vo Francúzsku. Populácia baktérií v čreve, známa ako črevný mikrobióm (mikrobiota), je najväčším zásobníkom baktérií v tele. Výskum ukazuje, že hostiteľ a črevná mikroflóra sú vzájomne zviazané interakciami. Pozorovania odhalili súvislosť medzi poruchami nálady a depresiami pri poškodení črevnej mikrobioty (zaužívaný názov mikrobióm).

Vedci pomocou zvieracích modelov nedávno zistili, že zmena črevnej mikrobioty vyvolaná chronickým stresom môže viesť k depresívnemu správaniu, najmä k zníženiu lipidových metabolitov (malých molekúl, ktoré sú výsledkom metabolizmu) v krvi a mozgu. Tieto lipidové metabolity, známe ako endogénne kanabinoidy (alebo endokanabinoidy – eCB), koordinujú komunikačný systém v tele, ktorý je významne brzdený redukciou metabolitov. Črevná mikrobiota hrá úlohu vo funkcii mozgu a regulácii nálady. Ak dôjde k nerovnováhe v črevnej bakteriálnej komunite, niektoré lipidy, ktoré sú životne dôležité pre funkciu mozgu, zmiznú, čo podporuje vznik depresívneho správania.

Systém eCB generovaný z omega-3 MK má vo všeobecnosti pozitívny vzťah k chronickým zápalom, imunitnému systému, depresiám, strachu. Významné eCB vznikajú z omega-3 mastných kyselín (MK). Pokiaľ má organizmus dostatočné množstvo omega-3 MK, tvorí sa dostatočné množstvo eCB. Ak tieto omega-3 MK chýbajú v organizme, musia sa nevyhnutne dodávať.

Zdroje: https://www.newswise.com/…/gut-microbiota-plays-a-role…

a http://szu.cz/…/strevni-mikroorganizmy-ovlivnuji-naladu…

Pre efektívne dopĺňanie omega 3 MK a zabezpečeniu zdravej mikrobioty v hrubom čreve nás kontaktujte a dozviete sa viac.

Čo potrebuje črevná mikrobiota k pozitívnemu ovplyvňovaniu našej duševnej pohody?
Prejsť na začiatok